Пропускане към основното съдържание

Първи стъпки в превръщането на помещение в баня

 Здравейте! В тази публикация ще приложа снимачен материал към стъпките, които е необходимо да спазите, следвате, когато сте в етап ремонт на баня.


Гипсокартон или мазилка? Тръбите как да скрием ?

С какво да изправим стените? С мазилка ли? С гипсокартон ли? Отговорът е прост и така сложен. Ако условията в помещението позволяват - мазилка, а ако времето ви притиска и нямате време да чакате съхнене на мокрите процеси - гипсокартон. Понякога в подготовката на едно мокро помещение (баня) намесата на сухото строителство е неизбежна.  На тези и на други въпроси ще се опитам да отговоря в тази публикация.



На изображението виждаме тухлена зидария съединена със Стоманено-бетонна шайба, където не може да се прави нищо свързано с вкопаването на тръби, защото тя е носеща и поема натоварвания, и сеизмичните въздействия (да не дава Бог, ако има такива). В тази ситуация скриването на тръбите и монтажа на вградения моноблок се осъществява, като се изгради конструкция и се монтира устойчив на влажност гипсокартон, използва се зелен на цвят картон.



За предстенна обшивка се използват няколко елемента, с които се изгражда конструкцията: UD профил, CD профил. На стената се монтира Директен окачвач, който се захваща с пирон-дюбел по 2 броя на окачвач и към него се захваща CD профила на точно разстояние 60 см, а вертикално на 80 см.  С UD профила се прави рамка, която обхваща пода, стените и тавана.

Монтажа на конструкцията изисква задължително употребата на нивелир, като е важен момента правилното нивелиране на CD профила с директния окачвач, както вертикално, така и хоризонтално. PVC ударния дюбел се използва в случая в тухлената зидария. Когато имаме различен тип строителство - тухла и бетон, за захващане на профилите в бетона се използва Пирон-дюбел!
Изчисляването на необходимите материали следва една методика. Колкото квадратни метра ни е стената, взимаме и толкова квадратни метра гипсокартон, като е хубаво да предвидим и фира. Колко профили ще са ни необходими: CD профил, неговата разходна норма е 1.8 линейни метра на 1 квадратен метър, а UD профила 1 линеен метър на 1 квадратен метър.


След като имаме изградена конструкция, преди нейното затваряне с картон трябва да решим дали искаме да изолираме шума на течаща вода, която ще се чува от тръбите. 
И точно тук идва момента, в който трябва да сте на ясно дали искате между стената и стената, която изграждате да има изолация от Каменна вата, която има основна цел - намаляване на шума идващ от тръбите. 

При самия монтаж на листовете гипсокартон задължително е спазването на правилото - разминаване на фуги, фуга с фуга не трябва да се среща, като разминаването трябва да е не по-малко от 30 см.
Едни от последните щрихи по подготовката на предстоящото лепене на плочки е хидроизолацията. Има хора, които разправят, че те като направят баня - тя не тече, но за да няма евентуални проблеми в последствие, то хидроизолацията в мокрото помещение е задължителен процес. Хубаво е да се положи два слоя хидроизолация. Първо нанасяме един слой навсякъде, като изсъхне първия слой да се положи втори, като преди втория слой се поставя армираща хидроизолационна лента. Тя служи за допълнителна защита и подсигуряване на критичните точки, а именно ъглите. Препоръчително е нанасянето на хидроизолацията да е на поне 1.50 см от пода в частта, където е разположен душа, но ако имате възможност направете хидроизолация в цялото помещение.


След като сме нанесли първи слой хидроизолация, после армираща лента монтирана с флексово лепило, втори слой хидроизолация, то вашата бъдеща баня би изглеждала така в очакване на фаянс и гранитогрес.



С уважение: Горанов

Коментари

Популярни публикации от този блог

С какъв валяк да боядисваме

Здравейте и добре дошли ! Ремонтните дейности са към своя край, избрали сме марката и типа латекс с който ще боядисваме, уточнили сме и цвета дори. Но идва и финалния въпрос - с какъв валяк  ще боядисваме? За по-лесно решаваме да посетим близката търговска верига, като HomeMax, откъдето да си закупим валяк, четка, тиксо, найлон и други артикули необходими при боядисването. Заставаме пред щанда и се чудим какъв точно валяк да си купим, нали? В тази публикация ще разгледаме валяците, които са подходящи за интериорно боядисване. Видове валяци и тяхното приложение Започвам първо с валяците, които са подходящи, когато се боядисват по-груби повърхности. Такива могат да бъдат - фасади, освежаване на боя със структура, мазилки. И тук се подразбира защо е важно уточнението "Какво ще се боядисва ?". За груби повърхности се използват шити валяци. Шитите валяци, те са с полиуретанова подложка. Предназначени предимно за груби и неравни повърхности. Подложката омекотява контак...

Преобразяване на кухня в софийски апартамент от А до Я

 Здравейте!   Представям ви виртуална разходка в ремонтните дейности на кухня в град София.  ВиК специалиста прекарва новата канализация След действията на ВиК майстора и специалиста по електричеството  Стените на кухнята вече са измазани с мазилка Knauf Mp75 и фина шпакловка Knauf Gips Finish                       След изправяне на стената, където ще е монтирана кухнята проверка за нивелация Стените вече шпакловани чакащи боядисване И след смяната на дограмата имаше необходимост от обръщане Задачата изпълнена - обръщане на прозорец и врата Горанов - строителни ремонти за вашия дом

Важни детайли в избора на плочки

И както в света на интериорните бои, които се делят на класове отговарящи тяхната устойчивост на почистване, така и при плочките. Те биват подлагани на сериозни изпитания докато стигнат нашия дом. Представете си уред, който върти сачми в кръг върху плочка, така че повърхността на плочката да може да бъде надраскана. И благодарение на това достигаме до скалата на износоустойчивост на плочките.  Нивата на износоустойчивост се определят по направените обороти на сачмите върху плочката. Според броя на оборотите се определя и класът, като приблизителният брой на оборотите е следният: PEI 0 – до 100 оборота. PEI 1 – 100 до 150 оборота. PEI 2 – 150 до 600 оборота. PEI 3 – 600 до 1500 оборота. PEI 4 – 2100 до 12000 PEI 5 – над 12 000 В зависимост от това на какво натоварване ще бъдат подложени плочките, трябва да се съобразим с техния клас на изтриваемост, който се използва предимно при подовите плочки, тъй като те са подложени на по-високи натоварвания. Скалата, по която предимно се и...